Electric Light Orchestra Part II |
Předchůdce ELO Part II, The Electric Light Orchestra, sklízel velké úspěchy v 70. a 80. letech s velkolepou řadou singlů a alb a zaslouženou úctu jako jedna z nejvelkolepějších skupin v živých vystoupeních. Doprovázeno hrstkou živých koncertů na stadionech vyšlo v roce 1986 poslední album, po jehož vydání se zakládající člen ELO Jeff Lynne rozhodl plně se koncentrovat na sólovou práci, zanechávaje za sebou dědictví svých supersongů. Vývoj rockové hudby šel dál, ale legenda ELO zůstávala zářící po celé další období "klidu" této skupiny, mezitím co jednotliví členové sledovali odděleně různé projekty.
V roce 1988 Bev Bevan shledal, že nastal ten pravý čas pokusit se znovu zažehnout zvolna dohasínající záři ELO. Strávil téměř tři roky času legalizováním stavu věci. Nejprve totiž musel požádat Jeffa Lynna o souhlas použít název ELO, protože na toto jméno měli oba stejná práva, každý 50%, od doby, kdy skupinu opustil Roy Wood v roce 1972. Bev k tomu řekl: Jinými slovy: Soubor Electric Light Orchestra existoval tedy dál, i když nevystupoval živě, ani nepořádal turné (konec konců důkazem je vydání alba "Zoom" skupiny ELO, kterou reprezentoval pouze Jeff Lyne sám snad s jediným věrným Richardem Tandy). ELO Part II tedy není přímým pokračování ELO, to prostě nešlo. Současně začal hledat příznivce pro tento záměr. Vedle zpěváků a hudebníků Neila Lockwooda a Pete Haycocka se na naléhání Beva zapojil se svým pěveckým talentem a schpností psát písně newyorčan Eric Troyer. Připojili se rovněž "staří známí" z ELO Kelly Groucutt, Mik Kaminski, Louis Clark a Hugh McDowell a vytvořili originální obsazení nové skupiny - Electric Light Orchestra Part II. Hugh McDowell po čase odstoupil a ke skupině se připojil Phil Bates. Ten však v lednu 1999 ELO Part II opustil, když skončil své smluvní závazky. Po konkurzu, konaném v prosinci 1998, "mohli členové ELO Part II s potěšením oznámit, že s připojením ke skupině ELO Part II souhlasil pan Parthenon Huxley z Los Angeles". Zkoušky nové show s Parthenonem začaly v lednu 1999 a první vystoupení s novou sestavou hráčů se uskutečnilo v Uruguayi na konci února 1999.
Na sklonku roku 1999 pak zastihla všechny příznivce a fandy skupiny Electric Light Orchestra Part II zpráva, že po dovršení svých 55 let a po naplnění 48leté hudební kariéry odchází z kapely a snad i z hodební scény jedna z ústředních postav ELO - Bev Bevan. A tak se ke skupině pro nové tisíciletí připojuje nový bubeník Gordon Townsend (stejně jako Perth Huxley američan a přítel Erica). Sestava "ORCHESTRA" na přelomu tisíciletí: Kelly Groucutt, Louis Clark, Eric Troyer, Parth Huxley, Gordon Townsend a Mik Kaminski
První a zatím v České republice jediný živý koncert skupiny Electric Light Orchestra - ELO Part II se konal v Praze 25. října 1995 v Paláci kultury. Koncert ve vyprodaném sále nesl název MOMENT OF TRUTH podle posledního alba v té době. Většina skladeb představovala ale starší slavné hity - např. Telephone Line, Rock and Roll is King, Don't Bring Me Down, nesmrtelný Roll Over Beethoven a další.
|
Obsazení skupiny Electric Light Orchestra Patr II v letech 1991 - 1999: | |
---|---|
First Line-up (1991): Second Line-up (1992): Third Line-up (1994): Fourth Line-up (1998-1999): |
Bev Bevan, Eric Troyer, Mik Kaminski, Pete Haycock, Neil Lockwood Bev Bevan, Eric Troyer, Mik Kaminski, Kelly Groucutt, Louis Clark, Hugh McDowell, Pete Haycock, Neil Lockwood Bev Bevan, Eric Troyer, Mik Kaminski, Kelly Groucutt, Louis Clark, Phil Bates Bev Bevan, Eric Troyer, Mik Kaminski, Kelly Groucutt, Louis Clark, Parthanon Huxley |
Obsazení skupiny ORCHESTRA v roce 2000: | |
Line-Up (2000 - ): | Kelly Groucutt, Eric Troyer, Mik Kaminiski, Louis Clark, Parthanon Huxley, Gordon Townsend |